besöksräknare

SvenskaTrav – gratis travtips & ranking på V85, V86, V64

V85 Tips Bergsåker 29 augusti 2026

⏰ Spelstopp:

Spelidéer till omgången

SPIKFÖRSLAG
Avd 6) 1 The Flying Eagle (64%)
Två raka topplopp bakom sig och nu tillbaka mot endast silverhästar. Innerspåret på Bergsåker är idealiskt för hans startsnabbhet och mycket talar för ledningen. Vårt bästa spikförslag.
CHANSSPIK
Avd 7) 1 Maximus Vici (12%)
Får bästa möjliga sprintläge och är mycket snabb ut. Håller han upp ledningen kan han bli svår att nå, och till 12 procent är han omgångens offensiva chansspik.
SE UPP
Avd 5) 8 Loke Burge (1%)
Vann enkelt två starter tillbaka och höll bra efter ett jobbigt lopp senast. Han är stark och rejäl, träningsintrycken är tydligt positiva och man har ännu inte sett botten i honom.
LIVE – VÄRDEDRAG

Omgångens bana: Bergsåker

Bergsåker
AVD 1 AVD 2 AVD 3 AVD 4 AVD 5 AVD 6 AVD 7 AVD 8
7 Gabor 3 Meydan Silver 13 Monkey Wine 10 Tekno Jerven 9 Jerry Lee 1 The Flying Eagle 1 Maximus Vici 6 Epic Kronos
11 Wing Profile 4 Sir Håleryd 14 Maharasha 11 Järvsöodin 10 Soot Blaze 3 Caughtredhanded 3 Eagle of Oak 4 Kuiper
9 Ziva Bris 12 Emerald Broline 8 Rania Zon 2 Svarte Petter 3 Miss Borga 7 X.O.Kemp 5 Herkules A'lir 2 Global Etalon
13 Sweet Celebration 11 Macguffin 1 Day Time Trot 1 Majblomster 4 Xanthis Lewis 6 Currency Artist 9 Blu Warlock 3 Get A Wish
10 O.P.'s Katrin 5 Global Gravity 7 Full Speed Forward 4 Lundåsens Teknik 12 Ultimate Scotch 2 Conrads Åke 8 Nickel Occagnes 7 High on Pepper
8 Tupelo Honey 10 Montanaro 9 Midas Mana 6 B.W.Sture 1 Elmoor Face 9 Crowe Motion 12 Jaguar Godiva 5 Kentucky River
14 Glory Forever 9 Manhattan J.P. 12 Urbina Southwind 7 Hulte Adam 8 Loke Burge 5 Portofino 11 Ebbot Rice 8 Castor the Star
3 Highly Appreciated 6 Jaguar Ima 15 Nephtys Boko 3 Klack Vidar 11 Chicago News 4 Zätamustangen 6 Take Him Sober 1 H.C.'s Crazy Horse
12 Qulör 7 Express Silvio 2 You to Ezme 5 Zargo 6 Prince Newport 11 Dalens Elvis 10 Gratisfaction 9 Laredo Boko
15 Virtual Reality 1 Boba Fett 3 Candy Celebration 12 Guli Frodo 2 Jula Pricefighter 8 Summermusic'nightS 4 Mastroianni  
4 Waka Waka L.A. 8 Uno 11 Bilbao Ace 9 Soldhöjdens Drake 5 Lugnets Ametrin 10 Express Cash 2 Seven Mounds  
6 Mellby Medusa 2 Curtis 4 Megan di Quattro 8 Höstbo Wille 7 Explorer Grue   7 Any Given Sunday  
5 Lindendale's Iris   5 Önas Tindra          
2 Edda Silver   10 Madewithlove          
1 Astrid Ruda   6 Legacy of Sound          
Stora systemet: 3780 Rader Lilla systemet: 420 Rader
Gratis V85 Tips | SvenskaTrav

Analyser till V85-avdelningarna

V85-1

7 Gabor var trea i ett 125 000-kronorslopp över 2140 volt senast och står nu på start med springspår. Hon har tre segrar på nio starter och kan öppna bra i volt. Med Magnus A Djuse för första gången och chans till ledningen gör att vi spikar henne. 11 Wing Profile kommer med två raka segrar på 1.13,8a och har vunnit med krafter kvar. Formen har lyft rejält, men 20 meters tillägg och fjärdespår på volten gör vägen fram mer krävande än i de senaste starterna. 9 Ziva Bris vann över 2140 volt näst senast och följde upp med en stark tredjeplats. Tillägget är ett minus, men hon har visat att hon kan avsluta vasst när hon får rätt ryggar och gynnas om det blir tempo. 13 Sweet Celebration vann senast och har även bra tider över kort distans i raden. Springspåret på tillägg kan ge en vettig position direkt och formen har varit bra en längre tid. Hon ska med tidigt i ett lopp där många kan vinna. 10 O.P.'s Katrin gick bra från spår tolv senast och prestationen var bättre än placeringen visar efter trafikproblem. Formen är stark och en vagn som liknar amerikansk sulky är ett plus. Bara två segrar på 43 starter och 20 meters tillägg håller henne ändå bakom de främsta. 8 Tupelo Honey vann senast på bra tid och har visat kapacitet mot hårdare motstånd än flera här. Innerspår på tillägg kan ge trafik och hon får sannolikt göra mer jobb än vid senaste segern, men kapaciteten räcker långt. 14 Glory Forever har en seger och en tredjeplats på de tre senaste och är fortsatt i bra form. Spår sju på tillägg kan bli knepigt i volt och hon riskerar att hamna på vingel, vilket drar ned. 3 Highly Appreciated har visat bra grundkapacitet och är väl förberedd efter en träningsperiod med ett rejält banjobb. Barfota runt om är intressant och hon står på start, men uppehållet och frågetecknet kring voltstart gör att hon hamnar bakom de mer bevisade formhästarna. 12 Qulör har gått bra över 2140 volt i tuffare lopp och ska nu tävla barfota runt om. Hon blev för laddad i ledningen senast och passar sannolikt bättre med ryggar, men 20 meters tillägg och spår fem kräver att det löser sig. 

V85-2

3 Meydan Silver har gått 1.12,7 över sprint och kommer från bra prestationer i betydligt tuffare lopp än flera av sina konkurrenter. Spår tre ger chans till en bra position och formen är klart förbättrad. 4 Sir Håleryd har tre segrar på åtta starter i år och vann senast efter en stark insats. Nu lättas han tydligt i balansen med barfota bak och lättare skor fram, och från spår fyra kan han vara med i spetsstriden. 12 Emerald Broline har sex segrar på nio starter och senast vann han över 2140 meter. Tolftespår gör dock att han måste runda många och sannolikt behöver hjälp med högt tempo. 11 Macguffin har två raka andraplatser och är stark, men saknar den snabba tempoväxlingen som ofta behövs från bakspår. Barfota runt om för första gången kan ge effekt. Han behöver högt tempo för att komma in i matchen. 5 Global Gravity är fortfarande segerlös men kommer från 1.12,4 som trea i ett tufft lopp och har mött hårdare motstånd än flera här. Spår fem är bra, men nollan i segerkolumnen drar ned. 10 Montanaro har varit jämn mot bra motstånd. Bara en seger på 13 starter och bakspår gör att han är mer beroende av tempo och rätt ryggar. 9 Manhattan J.P. har fem segrar på 18 starter och har nu ett lopp i kroppen efter uppehåll. Lättare balans är dessutom aktuell. Spår nio kan ge en snäll resa, men han behöver visa att farten räcker fullt ut mot de främsta. 6 Jaguar Ima är stark och kommer från seger över dryg tre kilometer. 2140 meter är kortare än optimalt och han gynnas tydligt om det blir hård körning från start. Han kan plocka många till slut.

V85-3

13 Monkey Wine vann senast efter en stark insats och har fyra segrar på tio starter i år. Hon tål att göra jobb och har hög fart för klassen. Tillägget är hanterbart om hon kommer iväg hyggligt. 14 Maharasha har radat upp starka prestationer mot tufft motstånd och visat hög kapacitet över medeldistans. Styrkan räcker för att gå fram tidigt om det behövs. Tillägget och lärlingsloppet gör uppgiften lite mer svårbedömd, men hon räknas tidigt. 8 Rania Zon har två segrar på de fyra senaste och står kvar på startvolten. Hon har fungerat bra i voltstart och ett lugnt lopp i främre träffen är hennes stora plus. 1 Day Time Trot vann ett STL-lopp senast efter att ha gjort mycket jobb och går nu från innerspår på startvolten. Hon tävlar barfota runt om och kan få en betydligt bättre resa den här gången. Voltstarten har inte fungerat perfekt varje gång, så hon är inte helt given. 7 Full Speed Forward har en resultatrad som döljer bättre form än placeringarna visar. Hon har visat en vass avslutning och stallet vill testa framåt från ett läge där hon kan komma bra till på startvolten. Barfota runt om och nytt norskt huvudlag förstärker skrällchansen. 9 Midas Mana har haft krafter kvar i lopp och visat en mycket vass kort speed. Formen uppges vara på topp och barfota runt om är ett plus. Hon vinner sällan, men i ett lärlingslopp med voltstart är signalerna starka. 12 Urbina Southwind har en av loppets högsta dokumenterade farter och kapacitet som räcker långt i den här omgivningen. Träningen efter senaste misslyckandet har varit stark, men tillägget och de senaste resultaten gör henne något svårbedömd. 15 Nephtys Boko har hög råfart och tillräcklig kapacitet för att blanda sig i. Hon blev för laddad senast och står på tillägg från ett knepigt utgångsläge. Nytt norskt huvudlag kan hjälpa, men hon behöver både rätt tempo och klaff. 2 You to Ezme har två segrar i år och flera bra voltinsatser, men har inte visat samma toppfart som de främsta i loppet. Startvolten är ett plus och ett smyglopp kan ge en hygglig placering. 3 Candy Celebration kommer från en bra insats i STL och har tre segrar i år. Hon är mer jämn än explosiv och behöver att flera av de hårdare hästarna får sämre lopp. Ett snällt lopp i ryggar är mest gynnsamt.

V85-4

10 Tekno Jerven har mött eliten hela säsongen och visat att han räcker långt i den här klassen. Senaste loppet blev fel när han fick problem med andningen, och den här starten har varit ett uttalat mål. 2640 meter är ett plus och barfota runt om för första gången på länge kan ge den extra växeln. 11 Järvsöodin har vunnit SM tidigare och även varit tvåa i loppet, så både klass och distans är dokumenterade. Formen är stark och han är van att göra jobb själv. Spår elva är ett minus, men han ska räknas tidigt. 2 Svarte Petter har tre segrar på tio starter i år och lång distans är ett tydligt plus. Senaste galoppen kom när tempot skruvades upp och nu går han barfota runt om. Klassklivet mot de allra bästa kallbloden är det stora frågetecknet. 1 Majblomster har vunnit 25 av 40 starter och får ett perfekt innerspår. Hon kommer med två raka segrar och har mycket hög grundkapacitet, men nu möter hon äldre hingstar och valacker över 2640 meter. Det gör uppgiften klart tuffare än normalt. 4 Lundåsens Teknik har fyra segrar på sju starter i år och kommer med mycket bra form. Han är ärlig och stark, men går nu upp mot hästar med betydligt tyngre meriter och behöver få ett snällt lopp i ryggar för att räcka hela vägen. 6 B.W.Sture har sex segrar på 13 starter i år och kan vara en av de snabbare första biten. Han har visat bra fart över kortare distanser, men 2640 meter mot den här eliten är ett större frågetecken. Han kan ändå påverka loppbilden från start. 7 Hulte Adam har varit bra i år och har visat att han räcker långt när han får rätt lopp. Han har mer utveckling i sig än flera av de äldre konkurrenterna, men lång distans mot den här typen av motstånd är en tuff uppgift. 3 Klack Vidar kommer med stabil form och har två segrar på de fem senaste. Spår tre ger chans till en snäll resa, men han möter flera hästar med högre fart och mer kapacitet.

V85-5

9 Jerry Lee har fyra segrar på sju starter och har visat hög kapacitet över medeldistans. Senast blev det dubbla galopper i ett tuffare STL-lopp, men den prestationen behöver inte spegla hans normala nivå. Bakspåret gör honom mer sårbar, men felfri är han fortsatt hästen med högst kapacitet i klassen. 10 Soot Blaze kommer från två raka andraplatser och formen pekar tydligt uppåt. Han kan avsluta snabbt om tempot blir rätt och farten räcker långt i den här omgivningen. 3 Miss Borga är fortfarande segerlös men kommer med två raka andraplatser i bra lopp. Hon är förberedd för den här starten och går barfota runt om. Från spår tre kan hon komma bra till direkt och hålla länge. 4 Xanthis Lewis har två segrar på fem starter och visade tidigt lovande kunnande. Comebacken senast kördes försiktigt och nu blir det barfota runt om, samtidigt som spår fyra ger chans att komma långt fram. Han behöver dock höja sig ytterligare och har bara ett lopp i kroppen efter ett längre uppehåll. 12 Ultimate Scotch har visat att han står lång distans och blir nu barfota runt om för första gången. Tolftespår är tungt och han är mer stark än snabb, så ett högt och jämnt tempo skulle gynna honom. 1 Elmoor Face har tre segrar på sju starter och innerspåret ger chans till en fin resa. Han har gjort sina segrar i enklare sammanhang och ska nu visa att han räcker fullt ut när motståndet hårdnar i STL. 8 Loke Burge har inte samma resultatrad som favoriterna men har visat bra kapacitet och höll starkt efter ett jobbigt lopp senast. Han beskrivs som stark och rejäl och träningsintrycken är tydligt positiva. Spår åtta är ett minus, men han är ett roligt skrällbud. 11 Chicago News var trea senast med rycktussarna kvar och formen uppges fortsätta åt rätt håll. Helstängt huvudlag har fungerat bra och barfota runt om är fortsatt aktuellt. Spår elva är det stora minuset och gör att han behöver både tempo och klaff.

V85-6

1 The Flying Eagle kommer med två raka topplopp i tuff konkurrens och visade senast med 1.10,6 över 2100 meter att formen är på topp. Innerspåret på Bergsåker passar hans startsnabbhet perfekt och mycket talar för ledningen. Tillbaka mot endast silverhästar är det omgångens starkaste spikläge. 3 Caughtredhanded har två raka segrar och har sett klart förbättrad ut efter halsoperation. Han har alltid haft hög kapacitet och från spår tre bör han få en bra position utan att behöva offra för mycket. Det är den främsta risken om tipsettan får svar eller om tempot blir för högt. 7 X.O.Kemp har visat mycket hög fart över sprint och formen är fortsatt stark. Han tål hög fart, men spår sju gör att han riskerar att få göra jobbet utvändigt i stället för att få sin bästa resa. 6 Currency Artist har mött tufft motstånd en längre tid och hade krafter kvar senast. Barfota runt om och Can't See Back-huvudlag är tydliga plus. Han behöver bättre positioner den här gången men har kapacitet att fälla många vid överpace. 2 Conrads Åke har tre segrar på fem starter i år och kommer från en stark insats i final. Spår två är bra, men han går nu upp i silver och möter betydligt mer rutinerade hästar. En resa nära ledaren är hans bästa chans. 9 Crowe Motion har visat att han kan avsluta vasst när han får spara speeden. Bakspåret kan ge bra ryggar, men han blir beroende av att tempot hålls uppe och att luckorna kommer. 5 Portofino satt fast med krafter kvar senast och har visat bra form även före det. Han börjar växa in i silverklassen och har ett bättre läge än flera av de andra skrällarna. Han behöver fortfarande höja sig för att slå de främsta. 4 Zätamustangen gick starkt i tredjespår senast och resultatet säger mindre än prestationen. Norskt huvudlag fungerade bra och spår fyra är användbart, men de snabbaste hästarna invändigt gör det svårt att få en riktigt billig väg.

V85-7

1 Maximus Vici kommer från en stark insats i tuff konkurrens och får nu bästa möjliga sprintläge. Han är mycket snabb ut och har vunnit sina lopp från ledningen. Håller han upp innerspåret blir han svår att passera och till 12 procent är han omgångens chansspik. 3 Eagle of Oak har fyra segrar på tio starter och visade hög kapacitet vid STL-segern. Efter en träningsperiod uppges han vara väl förberedd och nu blir det barfota runt om och amerikansk sulky. Han kan utmana ettan tidigt. 5 Herkules A'lir kommer från en säker seger efter ett offensivt upplägg och har fyra segrar på tolv starter i år. Han är stark och inte beroende av ett perfekt smyglopp, och stallet håller honom högt. Spår fem är bra nog för att få en offensiv position. 9 Blu Warlock blev fast med allt sparat senast och såg mycket fin ut. Han har visat bra fart över sprint och nu finns dessutom rycktussarna kvar som en möjlig extra växel. Örjan Kihlström och ett högt tempo gör honom till ett starkt skrällbud från bakspåret. 8 Nickel Occagnes har vunnit elva av 23 starter och kommer med två bra lopp i kroppen efter uppehåll. Han kan öppna snabbt om man laddar och tål även att göra jobb. Spår åtta över 1640 meter är ett rejält minus, men vinstprocenten och formen gör honom fortsatt intressant. 12 Jaguar Godiva har tjänat mest pengar i loppet och visat hög fart över sprint. Tolftespår i en spårtrappa över kort distans är däremot mycket svårt och stallet är tydligt med att det krävs mycket tur. Kapaciteten räcker, men loppet måste falla rätt. 11 Ebbot Rice spurtade bra senast och ska vara minst lika bra nu med loppet i kroppen. Han har åtta segrar på 23 starter och amerikansk sulky är aktuell, men spår elva gör honom starkt beroende av ryggar och överpace. 6 Take Him Sober håller jämn och fin form och har visat att han räcker bra över sprint. Han kan vara med tidigt men möter flera mycket startsnabba hästar invändigt och riskerar att få ett tungt lopp om han laddas för hårt. 10 Gratisfaction vann senast från bakspår över 1640 meter och formen är fortsatt bra. Han behöver rätt ryggar även den här gången, men är inte chanslös om det blir överpace.

V85-8

6 Epic Kronos vann Åby Stora Pris på nytt världsrekord och kommer in i loppet med dokumenterad toppform mot absolut elitmotstånd. Han har visat att han kan vinna både från spets och efter grovjobb och är med normala förutsättningar klar förstahäst. 4 Kuiper har visat mycket hög fart i år och spurtade starkt senast från ett sämre läge. Spår fyra är klart bättre och han kan komma bra till direkt. Om Epic Kronos får ett tufft lopp är Kuiper den främsta utmanaren. 2 Global Etalon kommer från en mycket stark andraplats i hård konkurrens och vann starten före. Spår två ger chans till en fin resa nära täten och han har en vass avslutning när han får spara speeden. 3 Get A Wish har bra form och ett fint startspår. Han kan öppna snabbt och få en bra position, men blev för laddad bakom bilen senast och behöver hushålla bättre med krafterna. 7 High on Pepper var trea bakom Epic Kronos senast och har visat hög kapacitet under lång tid. Han är stark och mycket rutinerad i hårda lopp, men spår sju och skor runt om gör uppgiften tuffare. 5 Kentucky River gjorde åter ett starkt lopp mot eliten senast. Han trivs när tempot hålls uppe och tål att göra mycket jobb själv, men behöver höja sig ytterligare för att slå de allra bästa. 8 Castor the Star har visat mycket hög fart och kapaciteten räcker långt även i den här omgivningen. Spår åtta är ett klart minus och han riskerar en dyr inledning, så det krävs klaff för att komma åt de främsta. 1 H.C.'s Crazy Horse har varit jämn och bra mot hårt motstånd med flera starka prestationer. Innerspåret ger chans till en snäll resa och barfota runt om är aktuellt. Han behöver ändå ett perfekt lopp för att slå de bästa. 9 Laredo Boko har hög kapacitet i grunden men kommer från tävlingsuppehåll och fick bakspår. Han är ordentligt tränad inför comebacken, men mot den här eliten behöver han vara nära toppformen direkt för att räcka till seger.

28 aug. 2026

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.(info & kontakt)